استخراج بیت کوین در ایران

بیت کوین در ایران

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

خیر بیت کوین در ایران فعلا قانونی نیست اما استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم نیست.

قوه قضاییه به عنوان عالی‌ترین نهاد قانونی کشور، پیگیری و نظارت بر اجرای قانون را بر عهده دارد. بنابر فرایند تایید قوانین و مصوبات در مجلس، قوه‌ قضاییه معمولا پس از اجرای یک قانون، بر اجرای آن نظارت می‌کند.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.». بنابراین به دلیل عدم وجود مجازات برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین نمی‌توان این عمل را جرم دانست.

با این وجود، دیگر نهادهای زیرنظر این سازمان مانند نیروی انتظامی در قبال کلاهبرداری‌های این حوزه به عنوان یک فناوری مسئولیت و اختیاراتی دارند. جدای بحث چیستی ارزهای دیجیتال، به عنوان یک فناوری، قانون می‌تواند پیگیری های لازم را تا جایی که ممکن باشد، انجام دهد.

به همین دلیل در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و دادگاه به آن رسیدگی خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است

آیا برای ارزدیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله

آیا ماینینگ قانونی است؟ به عنوان صنعت پذیرفته شده است

آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ واردات آن منع قانونی ندارد

آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر

آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است

آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است

آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری شود

وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

همان طور که می دانید بیت کوین ، اتریوم ، دوج کوین ، ریپل و دیگر ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین تعریف شده اند. شبکه بلاک چین یک شبکه غیر متمرکز است. بدین معنی که هیچکس یا هیچ مرکز قانونی بر آن نظارت ندارد. پس تراکنش های پولی چگونه درست انجام می شوند؟

در واقع در شبکه بلاک چین همه کاربران ناظر بر درستی انجام تراکنش ها هستند. به عبارت دیگر وقتی یک تراکنش انجام می شود که اکثریت کاربران، آن تراکنش را طبق پروتکل های موجود بلامانع بدانند. بررسی مطابقت این تراکنش ها با پروتکل های تعریف شده را استخراج می گویند.

فرآیند استخراج بیت کوین

همانطور که گفتیم در ابتدا بیت کوین در سازگار cpu های استاندارد بود . با گذر زمان اشخاصی که در فرآیند استخراج فعالیت میکردند متوجه شدند که استفاده از GPU های کارت گرافیک استخراج آن ها را افزایش میدهد و بعد ها بعد ها پردازنده های گرافیکی بکار رفته در ASIC استفاده شد.

در کل پروسه استخراج بیت کوین شامل موارد زیر است :

خرید اسیک یا همان ماینر متناسب با نیاز و بودجه خود

استفاده از یک کیف پول ایمن بیت کوین

وصل شدن به یک استخر برای استخراج و شروع عملیات

مشخصات فنی بیت کوین ماینر چیست؟

برای خرید هر سخت افزاری باید مشخصات مهم آن را قبل از خرید دانست. برای خرید بیت کوین ماینر مشخصات مهم مربوط به قدرت پردازش، مصرف انرژی و کارایی است. در کنار این ویژگی ها، وزن و میزان صدای تولید نیز می تواند مهم باشد.

۱- وزن و میزان صدای تولیدی

وزن بیت کوین ماینر برای حمل و نقل و جابه جایی آن اهمیت دارد. همچنین برای کسی که قصد دارد این وسیله را در منزل یا خوابگاه استفاده کند، باید به موضوع صدای آن نیز توجه کند. به طور کلی میزان صدای بیت کوین ماینر ها زیاد و در حد یک جاروبرقی است. قبل از خرید اگر امکان تست دارید صدای آن را تست کنید.هشدار صدای بلند

۲- قدرت پردازش یا هش ریت بیت کوین ماینر

قدرت پردازش بیت کوین میانر ها یا هش ریت با واحد هش بر ثانیه اعلام می شود. در واقع تعداد حدس هایی که ماینر برای حل توابع هش در واحد زمان می زند، ملاک قدرت پردازش بیت کوین ماینر است. هر چه این عدد بالاتر باشد نشان دهنده پردازش قوی تر سیستم و درآمد زایی بیشتر آن است. برای مثال هش ریت کامپیوترهای معمولی چند هزار و پردازش گر های نوین ASIC ، هش ریتی حدود چند ترا هش بر ثانیه دارند.

۳- مصرف انرژی بیت کوین ماینر

بیت کوین ماینر ها دارای مصرف انرژی بالایی هستند. بخش زیادی از انرژی را برای خنک سازی سیستم پردازش استفاده می کنند. قبل از خرید سخت افزار های استخراج، مصرف برق و هزینه های آن را در نظر بگیرید. به طور معمول توان بیت کوین ماینر ها از چند وات تا چند هزار کیلو وات می باشد.کارایی بیت کوین ماینر

۴- کارایی بیت کوین ماینر

اگر یک بیت کوین ماینر با هش ریت بالا بخرید همیشه به صرفه نیست شاید مصرف انرژی آن بسیار بالا باشد. هش ریت در کنار مصرف انرژی باید بررسی شود. کارایی به صورت مقدار درآمد بیت کوین ماینر یا هش ریت آن نسبت به انرژی مصرفی سنجیده می شود. واحد آن معمولا Mhash/J میلیون هش بر ژول است.

چند عامل مهم برای خرید دستگاه های استخراج بیت کوین تحت ASIC باید در نظر گرفته شود:

میزان هش – دستگاه استخراج بیت کوین موردنظر چند هش در ثانیه تولید می کند؟ هش بیشتر در آمد بیشتر.

کارامدی – شما باید نسبت به میزان سرمایه و درآمدی که می خواهید، دستگاهی را انتخاب کنید که مصرف برق آن با سرمایه و درآمد موردنظر شما سازگار باشد. برق خانگی در بسیاری از کشورها از جمله ایران، قیمت بالایی دارد و مصرف برق دستگاه های استخراج بسیار بالا است. به همین دلیل برای استخراج به صرفه باید از برق صنعتی استفاده کنید.

قیمت – این عامل هم نسبت به سرمایه شما باید موردتوجه قرارگرفته شود. همچنین زمان بازگشت سرمایه و سوددهی هم باید در نظر گرفته شود . دستگاه استخراج را فقط بر اساس قیمت یا فقط هش ریت خریداری نکنید. بهترین دستگاه ASIC، کارآمدترین آن است. هدف پول است . کارآمدترین دستگاه‌ استخراج دستگاهی است که هش بیشتر و مصرف برق کمتری داشته باشد یا به طور کلی میزان بازگشت سرمایه آن سریع‌تر باشد.

آیا می‌توانم با دستگاه استخراج بیت کوین به استخراج ارزهای دیجیتال دیگر هم بپردازم؟

هر دستگاه استخراج ای‌سیک از یک الگوریتم رمزنگاری خاص پشتیبانی می‌کند. الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 است. بنابراین شما می‌توانید دستگاه‌های استخراج بیت کوین چند ارز دیجیتال دیگر که روی این الگوریتم فعالیت می‌کنند را استخراج کنید.

البته توجه داشته باشید که در بیشتر دستگاه‌ها، استخراج همزمان فقط یک ارز دیجیتال ممکن است. به طور مثال شما نمی‌توانید با یک دستگاه استخراج Antminer S9 هزمان بیت کوین و ارز دیجیتال دیگری را استخراج نمایید و فقط باید یکی را انتخاب کنید.

بررسی سودآوری

شما می توانید از بخش ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، نسبت به قیمت برق، هش ریت و میزان برق مصرفی پاور دستگاه، سود خود را محاسبه کنید. حتما مطمئن شوید که هزینه های برق را به درستی حساب می‌کنید چون سود و ضرر واقعی در این کار به مصرف برق خیلی بستگی دارد.

امکان استخراج با سیستم های خانگی وجود دارد اما اگر قصد کسب درآمد دارید آن را فراموش کنید. همچنین با اجاره کردن سرویس های ابری می توانید بدون سخت افزار استخراج را انجام دهید که البته به دلیل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال ممکن است کمی ریسک به همراه داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *